Büyükelçinin Mesajı

Değerli Vatandaşlarımız,

Coğrafi olarak Avrupa'nın en uzak ucunda yer almakla birlikte,Türkiye’ye en yakın ülkelerden birisi olan dost ve müttefik Portekiz'de Türkiye Cumhuriyeti'nin Büyükelçisi olarak görev almaktan büyük bir kıvanç ve mutluluk duyuyorum.

Ülkemiz gibigörkemli geçmişiyle tarihin akışında derin iz bırakmış kadim bir millet olanPortekiz ile Osmanlı İmparatorluğu arasındaki ilişkilere bakıldığında, kimi zaman rekabetin kimi zaman işbirliğinin ağır bastığı, ancak ilişkilerin her zaman karşılıklı saygı içerisinde yürütüldüğü görülmektedir. 20. yüzyılın ikinci yarısında ise Türkiye ile Portekiz, bu kere NATO şemsiyesi altında iki müttefik olarak biraraya gelmiştir.

Türkiye-Portekiz ilişkilerinin son yıllarda her alanda hızlı şekilde ilerleme kaydettiğini görmekten memnuniyet duyuyorum. Esasen bu gelişim, halklarımızın paylaştığı Akdenizli kimliği,ortak değerlerimiz, benzer çıkarlarımız ve uluslararası konularda paylaştığımız görüşlerin doğal bir sonucudur. Demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan haklarına saygı gibi ortak değerleri paylaşmanın ortak sınırları paylaşmaktan daha fazla ülkeleri birbirine yakınlaştırdığına inanıyorum.

Siyasi ilişkilerimize hâkim olan bu yapıcı iklim, iki ülke arasında başta ekonomik olmak üzere diğer pek çok alanlarda işbirliğinin pekiştirilmesi için de uygun bir zemin teşkil etmektedir. Nitekim, yoğunlaşan bu temas ve ilişki ağları, ticaret hacmimizin ve karşılıklı yatırımların her iki tarafın yararına olacak şekilde kaydadeğer büyüme göstermesine de katkı sağlamıştır.Ben degörev sürem boyunca bu bağlantıların gerçek potansiyeline uyacak şekilde daha da güçlendirilerek çeşitlendirilmesi için gayret sarfetmeye öncelik vereceğim.

THY’nin İstanbul,Lizbon ve Portoarasındaki doğrudan uçuşları, Erasmus programı ve diğer AB proje ve programları ile ikili seviyede her geçen gün artan değişimler gibi olumlu gelişmeler, halklarımız arasındaki yakınlığın artmasında önemli bir işlev görmektedir.

Büyükelçilik olarak Türkiye-Portekiz ilişkilerindeki ivmenin sürdürülmesine, halklarımız arasındaki kuvvetli dostluğun güçlendirilmesine,ülkelerimiz arasındaki ekonomik, ticari, bilimsel, kültürel ve konsolosluk alanındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesine, yeni işbirliği imkanlarının araştırılmasına ve ülkemizin ve kültürümüzün tanıtılmasınayönelik çalışmalarımızı yeni bir şevk ve kararlılıkla sürdüreceğiz.Bu konuda,ülkelerimiz arasında insani bir köprü oluşturan sizlerin de değerli katkı ve desteklerinizi bekliyoruz. Türk toplumunun Portekiz'deki varlığı sayıca mütevazi olabilir, ancak birlik ve beraberlik içinde daima ülkemizin ve vatandaşlarımızın menfaatlerini gözetmeye ve en iyi şekilde savunmaya devam edeceğiz.Bu bağlamda, başta sosyal medya olmak üzere modern teknolojinin sunduğu imkanlardan istifadeyle, sizlerle olan paylaşımlarımızı da yoğunlaştırmayı arzuluyoruz. Sosyal medyadaki mevcudiyetimizi ve faaliyetlerimizi yakından takip etmenizi ümit ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, Büyükelçilik olarak sizlere daima daha iyi hizmet sunabilmenin arayışı içerisinde olacağımızı bilmenizi ister; sağlık, mutluluk ve başarılarınızın devamı için hepinize en iyi dileklerini sunarım.

Hasan Göğüş

Büyükelçi



Mehmet Hasan Göğüş Büyükelçi
Pazartesi - Cuma

09.00 - 12.30 / 14.00 - 17.30

T.C. Lizbon Büyükelçiliği Konsolosluk Şubesi Çalışma saatleri: Hafta içi her gün 09.30-12.30 (resmi tatiller hariç)
13.2.2018 Karnaval
30.3.2018 Paskalya
25.4.2018 Özgürlük Günü (25 Nisan Devriminin yıldönümü)
1.5.2018 İşçi Bayramı
31.5.2018 Yortu Bayramı
13.6.2018 Lizbon Günü
15.6.2018 Ramazan Bayramı Birinci Günü
15.8.2018 Portekiz Resmi Dini Tatili(Yükseliş Günü)
21.8.2018 Kurban Bayramı Birinci Günü
5.10.2018 Cumhuriyet Günü
1.11.2018 Azizler Yortusu
1.12.2018 Bağımsızlığın Yeniden Tesisi Günü
8.12.2018 Portekiz Resmi Dini Tatili
25.12.2018 Noel