Türkiye Cumhuriyeti

Lizbon Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Portekiz Dışişleri Bakanı Sayın Paulo Portas'ın Ülkemizi Ziyareti , 02.04.2012

 Portekiz Dışişleri Bakanı Sayın Paulo Portas, Sayın Bakanımızın davetine icabetle, 2-4 Nisan 2012 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir.

Ziyaret çerçevesinde, Sayın Bakanımızın,  Portekizli mevkidaşı ile 3 Nisan’da Ankara’da yapacağı görüşmelerde,  Türkiye-Portekiz ikili ilişkilerinin yanısıra, AB’ye üyelik sürecimiz ve Kıbrıs’ın,  ayrıca güncel bölgesel ve uluslararası konuların ele alınması öngörülmektedir.

Portekiz Dışişleri Bakanı Sayın Portas’ın, ziyareti çerçevesinde 3 Nisan’da Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmesi, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ve TOBB Başkanı Sayın Hisarcıklıoğlu ile görüşmesi, ayrıca Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ile biraraya gelmesi  planlanmaktadır.

Portekiz Dışişleri Bakanı’nın 4 Nisan’da ise, İstanbul’da Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yıldırım ile görüşmesi ve iş çevreleriyle temaslarda bulunması tasarlanmaktadır. 
 
Sayın Portas’ın bu ziyaretinin, Türkiye-Portekiz ikili ilişkilerinin her alanda giderek derinleşip gelişmesine ve önümüzdeki dönemde daha da ileriye götürülmesine önemli katkıda bulunacağı değerlendirilmektedir.