Türkiye Cumhuriyeti

Lizbon Büyükelçiliği

Konuşma Metinleri

Kurban Bayramı münasebetiyle yapılan konuşma, 07.11.2011

Sayın Misafirler,
Kurban Bayramı münasebetiyle biraraya geldik. Bu aynı zamanda Lizbon’daki Türklerin buluşması için iyi bir vesile oldu. Zira Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu’nda da çoğunuz buradaydınız. Ancak yabancı misafirlerimizle ilgilendiğimiz için kendi aramızda istediğimiz gibi dertleşemedik.
Bayramlar, dostluk, kardeşlik, sevgi, saygı gibi güzel duyguların daha da güçlendiği, ihtiyacı olan kişilerle yardımlaşma, dayanışma davranışlarının ön plana çıktığı, dinimize, inanç dünyamıza daha fazla odaklandığımız özel dönemlerdir.
Bu tür gelenekler toplumumuzun birliğini ve bütünlüğünü pekiştirmek açısından anlam taşır. Özellikle de yurtdışında yaşayan Türkler için, bu ortak davranışların daha da derin bir anlamı vardır. Bayram kutlamaları, bizi yurdumuza bağlayan bağların bir sembolü niteliğini taşır.
Yurtdışındaki Türkler olarak, Türkiye’yi olabildiğince yakından izliyoruz. Bazen iyi, bazen kötü haberle alıyoruz.
Sevindirici haberlere bir örnek ekonomimizin durumudur. 2011 yılının ilk yarısında %10,2 oranında bir büyüme gerçekleştirdik. Büyüme hızı bakımından Çin ve Hindistan ile yarışıyoruz. Tabi bu büyüme hızının kontrollü, istikrarlı ve sürekli olması lazım. Birçok Portekizli dostumuz “ekonominiz bu kadar iyiyken, niçin bugünkü zor durumdaki AB’ye girmeye heves ediyorsunuz?” diye soruyorlar. Kendilerine hedefimizin ekonomik yarar sağlamak olmadığını izah ediyorum.
Kötü haberlere ise, son dönemde güneydoğuda artan terör saldırılarını örnek verebiliriz. Allah şehitlerimize rahmet eylesin. Van ve Erciş’te meydana gelen ve 600 kadar kişinin ölümüne sebep olan deprem bizleri çok üzdü. Bu konuda Portekiz’in Türkiye’ye ilk yardım teklifinde bulunan birkaç ülke arasında bulunduğunu memnuniyetle söylemek istiyorum.
Bence bu bayramlaşma, burada yaşayan dostlarımızla, görevli olarak birkaç yıllığına atanan kişiler arasında bir görüşme vesilesi yaratmak bakımından gayet yararlı oldu.
Hepinize iyi bayramlar dilerim.