Türkiye Cumhuriyeti

Lizbon Büyükelçiliği

Konuşma Metinleri

SAYIN BÜYÜKELÇİNİN 30 AĞUSTOS 2013 ZAFER BAYRAMI RESEPSİYONU’NDA YAPTIĞI KONUŞMA, 10.09.2013

Değerli Konuklar,
Kıymetli Vatandaşlarımız,
Saygıdeğer Hanımefendi ve Beyefendiler,

30 Ağustos Zafer Bayramı vesilesiyle düzenlediğimiz Resepsiyona katılımlarıyla bizleri şereflendiren misafirlerimize bir kez daha hoş geldiniz demek istiyorum.

30 Ağustos, Milletimizin tarihte eşi görülmemiş bir varoluş mücadelesi sergilediği Kurtuluş Savaşı'nı sonlandıran zaferin yıldönümüdür. İstiklal Savaşı’nın en önemli aşamasını oluşturan Büyük Taarruz ve Atatürk’ün bizzat komuta ettiği Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nde, Milletimiz ve ordumuz, adeta imkânsızı başararak, başka milletlere de örnek olacak bir zafere imza atmıştır. Bu zaferle vatan toprakları kurtarılmış ve modern Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasının da yolu açılmıştır.

Egemenliğimizi, kayıtsız şartsız bağımsızlığımızı ve ebedi varlığımızı teminat altına alan 30 Ağustos Zaferi, Milletimizin bağımsızlık inancının ve vatan sevgisinin önünde hiçbir gücün duramayacağını tüm dünyaya kanıtlamıştır. Savaş meydanlarında sergilenen bu emsalsiz mücadele, Cumhuriyet’in sağlam temeller üzerinde kurulmasını ve yükselmesini, Milletimizin de onurlu geleceğinin güvence altına alınmasını sağlamıştır.

Bu nedenle, başta milli mücadelemizin lideri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz.

Bu anlamlı günün 91. Yıldönümünde, bir avuç da olsak, Portekiz’de bulunan çok değerli vatandaşlarımızla birlikte olmaktan ayrı bir mutluluk duyuyor, hepinizin Zafer Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyorum.

Bu vesileyle, kıymetli konuklarımızı 29 Ekimdeki Milli Günümüze de bekleriz

Teşekkür ederim.